російська мова  українська мова  англійська мова  
Допомога Люди Новини Групи
 
В пакеті "Професіонал" є ВСЕ необхідне для дистанційного навчання! Підключайте пакет "Професіонал" - розширте можливості свого сайту!

М. СТЕЛЬМАХ


Классы: 
Тільки учні школи та зазначених класів мають доступ до курсу.



«ГУСИ-ЛЕБЕДІ ЛЕТЯТЬ». ЄДНІСТЬ СВІТУ ПРИРОДИ І СВІТУ ДИТЯЧОЇ ДУШІ

Лекція Лекцій (0)
Завдання Завдань (0)



Склад курсу

Частина 1. М. СТЕЛЬМАХ


Мета: продовжити знайомити школярів із змістом твору, зокрема його III розділом; дослідити, як у творі поєднується світ природи зі світом головного героя твору у його вчин¬ках, поведінці, роздумах, переживаннях; розвивати культуру зв'язного мовлення, логічне мислення, увагу, спостережли¬вість, уміння грамотно висловлювати власні думки, почут¬тя, спостереження, бажання навчатися та пізнавати нове, цікаве, захоплююче, життєво необхідне; виховувати почуття пошани, поваги, любові до рідної літератури, її митців; пунктуальність, інтерес до наслідків власної праці; домог¬тися розуміння того, що людина — мудрий друг і охоро¬нець природи.Цілі.Учні знатимуть: цікаві відомості про життя українського села, про близьке і дружнє співіснування людини і природи; зміст твору, що опрацьовується.Учні вмітимуть: розказувати цікаві епізоди повісті М. Стельмаха, відтворювати сюжетну основу твору. Обладнання: портрет письменника, підручник, ілюстрації до пейзажних описів повісті, дидактичний матеріал.Тип уроку. Комбінований.Хід урокуІ. Мотивація навчальної діяльностіПоширити речення власними роздумами: «Світ який – мереживо квзкове!..»ІІ. Оголошення теми, мети та цілей урокуІІІ. Актуалізація опорних знань учнів 1. Бесіда. 1) Про події яких років розповідає М. Стельмах у повісті «Гуси-лебеді летять...»? 2) Від чийого імені ведеться в ній розповідь? 3) Як ставиться Михайлик до навчання? 2. Індивідуальна робота учнів з картками. Картка 1 Складіть план до ІІ розділу повісті М. Стельмаха «Гуси-лебеді летять...» і перекажіть за ним зміст розділу. Картка 2Складіть план до характеристики образу Михайлика, дайте стислу характеристику головного гкроя. 3. Озвучення робіт, оцінювання.ІV. Опрацювання теми уроку Повість М. Стельмаха вся виросла на глибокій народній основі, самий її характер пов'язаний з рідною природою, з піснею і казкою. Юрій Лукін (критик)Самий смисл буття чи не в тому, щоб жити у мудрій злагоді з природою, знати насолоду праці і поезію людських взаємин. І щоб навчитися цим дорожити, треба відчути потребу це берегти.О. Гончар1. Єдність світу природи і світу дитячої душі1. Вступне слово вчителя. Мальовничі пейзажі Прибужжа спостерігав письменник у дитячі та юнацькі роки. Саме тут краса природи проникла поезією в його душу, тут йому відкрилася таємниця людського життя.У творі дуже виразно звучить мотив шанування природи. Людина — її добрий і мудрий господар, який повинен любити й оберігати її красу.2. Бесіда за питаннями.• Як Михайлик був зачарований весняною красою, зокрема ключем гусей? Про що це свідчить?• Чому він «розумів» природу?• Хто прищеплював Михайликові любов до рослинного і тваринного світу? • Чому хлопчик сприймає природу як казку?• Якими, на твою думку, спочатку уявляв Михайлик золоті ключі сонця?• Як він сприймає сонячні ключі після дідового пояснення?• Чим саме лебеді вразили Михайлика?• Що заважало Михайликові піти в лісову далечінь, щоб побачити з незнайомого берега лебедів, які співучими крилами захопили весну й несуть її людям?• Як хлопець ставиться до свійських тварин?• Через що Михайлик дуже полюбляє ліс, багато часу перебуває в ньому?• Чим пояснити те, що Михайлик сприймає природу, її красу по-особ-ливому, душею?• А як ви ставитеся до природи? Чи не завдаєте їй шкоди? Чи оберігаєте природу від людей, які бездумно її нищать?2. Робода з цитатним матеріаломЗачитати виписані вдома цитати із повісті, в яких автор зображує світ природи. 3. Опрацювання III розділу повісті2.1. Виразне читання учнями цікавих, на їх погляд, уривків з розділу твору.2.2. Тема: відтворення чаруючої краси природи, гармонії її з людським жит¬тям; зображення прагнення Михайлика пізнати оточуючий його світ.2.3. Ідея: уславлення доброти, щирості, працьовитості простих людей.2.4. Основна думка: важливе значення у вихованні порядної людини має те оточення, в якому вона перебуває.2.5. Композиція.Експозиція: Михайлик вирушає до Якимівської загорожі нарвати черешень та попасти коняку; історія про те, як дід купував Обмінну.Зав'язка: зустріч Михайлика з Любою.Кульмінація: позитивні враження, які отримав Михайлик від спілку¬вання з Любою.Розв'язка: Михайлик отримав подяку від родини, його названо «нашим годувальником».2.6. Сюжет.Початок літа. Михайлик вирушає до Якимівської загорожі нарвати черешень (це йому порадила Мар'яна) і попасти Обмінну. (Дід Дем'ян розповів, як він з дядьком Трохимом замість коня купив коняку, через що розсмішив усю родину.)Зустріч Михайлика з Любою, яка відкрила для хлопця таємниці природ¬ної краси. Родина була задоволена тим, що Михайлик приніс черешень (інсценування зустрічі Михайлика з Любою). Михайлик вирушає з дідом на рибалку.2.7. Обговорення змісту розділу за питаннями.• З якою метою мати рано-вранці розбудила Михайлика? • Який свій сон оповідала Мар'яна тітці Ганні? Як його пояснила мати Михайлика? • Про що часто згадувала мати Михайлика?• Яка пригода сталася з Михайликом, коли той одного разу випасав вночі у лісі коняку?• Що перешкоджало діду Дем'яну швидко купити коняку?• Як поводився циган на базарі?• Що викликало сміх усієї родини над дідом Дем'яном стосовно коняки, яку він придбав на базарі?• Що викликало замилування Михайлика, коли він під'їхав до Якимівської загорожі?• Чим сподобалась хлопцю Люба, про що вони розмовляли?• Чому розповідь Михайлика про автомобіль вразила Любу?• Яке значення для хлопця мала зустріч з Любою в Якимовій загорожі?• Чому після повернення від Люби Михайлика вдома назвали «году-вальником»?• Чому Теси називають Китаєм? • Що Михайлик казав про своїх дідуся і бабусю? 4. Дослідницько-пошукова робота в групахІ група. Скласти сенкан (Михайлик).ІІ група. Скласти кросворд «Хто так сказав?».ІІІ група. Усне малювання «Ключі від сонця».V. Закріплення вивченого матеріалуЛітературний диктант 1. Що вранці принесла Мар'яна тітці Галині? (марципани).2.На думку матері Михайлика, найбільше див у світі робиться... (влітку на світанні). 3. Коняку Михайлика звали? (Обмінна). 4.Коняку на базарі дід Дем'ян купив у...(селянина) 5.Дід Михайлика вважає, що найдорожче для бідного чоловіка... ( пісня). 6.Чим Люба пригостила Михайлика, коли вони зустрілися в Якимівській загорожі?(суницями).VІ. Підбиття підсумків урокуЗавдання «Незакінчене речення»Читаючи повість «Гуси-лебеді летять», я відчув...VІІ. Домашнє завданняНаписати твір-мініатюру «Чарівний світ дитинства у повісті М. Стельмаха «Гуси-лебеді летять».

Лекція Лекцій (0)
Завдання Завдань (0)